| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Stary Przybysław

Powierzchnia sołectwa 9,7 km2 ,259 mieszkańców.

Historia

Pierwsza wzmianka o Starym Przybysławiu dotyczy roku 1341. Przed 1378 r. był on własnością rodu Wedlów. Proces uwłaszczeniowy zakończył się w 1839 r. Wieś wyzwolili 4 marca 1945 r. żołnierze radzieccy z 3. Armii Uderzeniowej. W listopadzie 1949 r. otwarto punkt biblioteczny. Do 1954 r. wieś znajdowała się w GRN Oparzno, do 1960 r. w GRN Świdwin. To tutaj znajdował się najlepszy w powiecie klub GS w latach 1965 - 66, przodujący w powiecie uniwersytet powszechny i zespół teatralny. 
Sołectwo obejmuje Stary i Nowy Przybysław oraz Miłobrzeg. We wsi jest duży stadion, z którego korzystają drużyny sportowe z pobliskich miejscowości, jak i jezioro, stanowiące miejsce wypadowe dla mieszkańców Świdwin Świdwin wędkarzy z okolicznych miejscowości.