| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

wydarzenia cykliczne Drukuj Email
czwartek, 10 sierpnia 2017 11:34

 

Dożynki gminne są corocznym, tradycyjnym świętem plonów, obchodzone na przełomie sierpnia i września. Z tej okazji sołectwa przygotowują tradycyjnie wyplatane wieńce, przyozdobione kwiatami, ziołami, owocami, wstęgami i bochnami chleba. Mieszkańcy gminy uczestniczą w dożynkowej mszy św. i barwnym korowodzie, dziękując za rolniczy trud i zebrane plony.

dożynki gminne

 

Turniej Sołectw „o Szablę Wójta” Gminy Świdwin to cykliczne wydarzenie kulturalno-sportowe, w którym w różnych konkurencjach sprawnościowych, rękodzielniczych i innych, zmagają się ze sobą sołectwa. Odbywa się na przełomie sierpnia i września. Nagrodą jest trofeum „Szabla Wójta”, które pozostaje w posiadaniu zwycięzcy przez rok oraz przywilej przygotowania przyszłorocznego Turnieju.

Turniej Sołectw o Szablę Wójta

 

„Rusinowskie Lato z Folklorem” jest to coroczny przegląd zespołów ludowych, zapoczątkowany w 2010r., odbywający się na przełomie czerwca i lipca w miejscowości Rusinowo. Przegląd przyciąga co roku wielu mieszkańców gminy, powiatu i regionu. Stał się ważnym, cyklicznym, kulturalnym wydarzeniem regionalnym. Uczestnikami przeglądu są zespoły ludowe z terenu województwa zachodniopomorskiego, prezentujące typowy dla ziem Pomorza Zachodniego folklor wielu regionów Polski, ziem kresowych a także folklor ukraiński i łemkowski.

Rusinowskie Lato z Folklorem

 

Festiwal Piosenki Polskiej w Cieszeniewie. Uczestnikami festiwalu są dzieci i młodzież z gminy Świdwin. Scena w świetlicy wiejskiej gości zespoły wokalne oraz solistów. Festiwal odbywa się na przełomie kwietnia i maja. Młodzi artyści przygotowują się do konkursu bardzo solidnie, prezentując utwory i stroje, typowe dla wybranego gatunku muzycznego i danej epoki.

Festiwal Piosenki Polskiej