| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

lekowo3Lekowo to jedna z większych miejscowości gminy Świdwin. Wchodzi w skład sołectwa Lekowo, obejmującego jeszcze miejscowości Kartlewo i Kunowo. Powierzchnia sołectwa to 22,2 km2. W Lekowie znajduje się Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum wraz z pełnowymiarową nowoczesną halą sportową. 

Historia
Wieś ma średniowieczną metrykę, ale najstarsze ślady życia człowieka na tych terenach sięgają znacznie dawniej, bo czasów epoki młodego brązu - co udowodniono na podstawie odkrytego w jej obrębie cmentarzyska popielcowego. W przeszłości wieś stanowiła lenno, częściowo należała do zakonu joannitów. Lekowo było również miejscem jednej z bitew między oddziałami pruskimi a rosyjskimi w czasie wojny siedmioletniej. W XVIII w. wzniesiono ryglowy kościół, natomiast w II połowie XIX w. wybudowano pałac. Lekowo zostało wyzwolone w dniach 2 - 4 marca 1945 r. Do 1954 r. Lekowo było siedzibą władz gminnych w powiecie białogardzkim.

 

Co warto zobaczyć?

Lekowo jest korzystnie położone – w obrębie regionu o wysokich walorach przyrodniczo-turystycznych. Torfowiska, typowe dla tych terenów, uznane za osobliwość przyrodniczą, zajmują obszar około 23ha. W pobliżu Lekowa znajdują się dwa jeziora Lekowo Duże i Małe, szczególnie atrakcyjne dla wędkarzy i turystów ze względu na obfitość ryb oraz sąsiedztwo parku i lasów. Warto zobaczyć też ryglowy kościółek wiejski z 1751r. p.w. Św. Piotra i Pawła, w którym znajdują się cenne elementy zabytkowe, m.in. tryptyk Św. Anny Samotrzeć, datowany na rok 1500, barokowy świecznik z XVIII w., chrzcielnica renesansowa i ławy kolatorskie z połowy XVII w. Innym ciekawym obiektem jest dziewiętnastowieczny pałac zbudowany w stylu neorenesansowym. Obecnie pałac stanowi własność prywatną. W przyległym do pałacu parku o powierzchni 6 ha rośnie około 4,5 tys. drzew, wśród których występuje wiele odmian i gatunków drzew, m.in. jodły, świerki, jedlice, lipy, buki, żywotniki, cyprysiki, modrzewie i wejmutki. Na terenie sołectwa znajduje się także 21 pomników przyrody, wśród których dominują dęby, jesiony, daglezja.

 

lekowo1  lekowo2

lekowo4  lekowo5