| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Krosino to siedziba sołectwa, dość duża wieś o układzie ulicowym. Sołectwo zajmuje powierzchnię 13,9 km2 i obejmuje dwie miejscowości – Krosino i Przymiarki. W ukształtowaniu powierzchni sołectwa przeważają wzgórza morenowe, pagórki kemowe i ozy, co sprawia, że rzeźba tego terenu jest pagórkowata i falista. W podłożu dominują utwory piaszczyste – piaski gliniaste lub naglinne.


Historia
Krosino ma średniowieczną metrykę. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1337. W latach 1490 i 1509 nabył tu część gruntów klasztor Kartuzów ze Świdwina. W roku 1825 miało miejsce uwłaszczenie, które objęło 6 gospodarstw rolnych. W latach 40-tych w Krosinie funkcjonowała cegielnia. W trakcie II wojny światowej, w istniejącym majątku junkierskim pracowali lotnicy amerykańscy, zestrzeleni na terytorium Niemiec. Po wojnie Krosino wchodziło w skład gminy Białogard. Od 1960 roku Krosino jest częścią gminy Świdwin. Miejscowość Przymiarki została założona prawdopodobnie w XIX w. jako folwark majątku Krosino.

 

Co warto zobaczyć?

W Przymiarkach położony jest zabytkowy park krajobrazowy, pochodzący z II połowy XIX w. Położony jest w południowo-wschodniej części wsi przy drodze biegnącej do Słowieńska. Park ma niedużą powierzchnię obejmującą obszar ok. 2 ha. Otoczony jest świerkami. Stanowi pozostałość po założeniu dworsko-pałacowym (dwór spłonął w 1972r.). Do dziś zachowały się: układ parku, drzewostan w ilości ok. 500 drzew w wieku 80-100 lat, aleja dojazdowa. Wzdłuż granic parku ustalono pas ochrony ekologicznej o szerokości 50 m. W Krosinie znajduje się neogotycki kamienno-ceglany kościół wiejski, p.w. Św. Piotra i Pawła, pochodzący z XIX w. Rekomendowany jest do wpisu do rejestru zabytków. Przy kościele zachował się dawny, ewangelicki cmentarz. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1842 r. We wsi znajduje się także drugi, dawny cmentarz ewangelicki, obejmujący dosyć duży obszar, bo sięgający ok. 0,7 ha.

 

krosino1  krosino2