| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

klepczewo3Klępczewo to duża miejscowość o układzie ulicowym. Wchodzi w skład sołectwa Cieszyno, które zajmuje powierzchnię 16,6 km2.

 

Historia
Pierwsze wzmianki o Klępczewie pojawiły się w dokumencie z 1499r. Około 1843r. wieś liczyła 202 mieszkańców, którzy zajmowali się głównie rolnictwem. Znajdowała się tu fabryka skrobi. Pod koniec II wojny światowej, 3 marca 1945r. Klępczewo zostało wyzwolone.


Co warto zobaczyć?
Rejon miejscowości Klępczewo posiada duże walory krajobrazowo-turystyczne. Wjeżdżając do Klępczewa od strony Świdwina, po lewej stronie roztacza się widok na rozlewisko, tworzące wraz z sąsiadującym lasem zespół leśno-jeziorny. Licznie występują tutaj torfowiska. Rozlewisko zajmuje dosyć duży obszar - sięgający około 40 ha. Powstało w jednym z największych obniżeń wytopiskowych, znajdujących sie na obszarze gminy Świdwin. Na placu kościelnym w Klępczewie znajduje się jedno z sześciu położonych na terenie gminy Świdwin miejsc pamięci narodowej – grób polskiego jeńca wojennego, zastrzelonego przez Niemców w 1942r.
Warto zatrzymać się w zabytkowym parku pałacowym, pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Park zajmuje obszar o powierzchni 10 ha. Posiada interesujący drzewostan – m.in. dęby czerwone, jodły, jedlice Douglasa. Rośnie tam także 5 dębów – drzewa pomniki przyrody. Przy parku mieści się pałac późnoklasycystyczny z II połowy XIX w. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, o dość dobrym stanie technicznym. Wznoszony był w dwóch etapach – starsza, południowa część została wzniesiona na planie prostokąta. Nowsza, zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu, została dostawiona do niej od strony północnej. Pałac jest obiektem zabytkowym.

 

klepczewo1  klepczewo2