| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Kartlewo – to mała miejscowość, należąca do sołectwa Lekowo, położona w północno-zachodniej części gminy Świdwin. W pobliżu wsi rozciągają się duże kompleksy leśne.


Historia
Pierwsze wzmianki o Kartlewie pochodzą z roku 1563. W 1679r., wskutek wojny trzydziestoletniej, w Kartlewie zamieszkane były zaledwie 2 z 5 istniejących zagród. W 1736 r. Kartlewo zamieszkiwało 8 rolników. Kartlewo ponownie ucierpiało w czasie wojny siedmioletniej. Aż do roku 1932 Kartlewo należało do powiatu świdwińsko-białogardzkiego. W 1939r. w 32 domach mieszkało ok. 100 osób. Wieś została wyzwolona 3 marca 1945r.


Co warto zobaczyć?
W Kartlewie znajduje się szkółka leśna, w której hodowane są sadzonki różnych gatunków drzew. Do szkółki prowadzi wygodna, utwardzona droga. Na terenie szkółki Nadleśnictwo Świdwin organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dostosowane do różnych grup wiekowych. Leśnicy oprowadzają dzieci po szkółce, przekazują wiedzę o funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Zajęcia prowadzone są w formie gier i zabaw, co pozytywnie wpływa na utrwalanie zdobytej wiedzy i zachęca do jej pogłębiania. Do dyspozycji dzieci są ścieżki przyrodnicze z tablicami dydaktycznymi, izba leśna, zielona klasa. Jest to doskonałe miejsce do organizacji wycieczek szkolnych, gdyż łączy w sobie zarówno funkcję edukacyjną jak i rekreacyjną. W izbie istnieje możliwość zorganizowania zajęć dla 40 osób. Przy szkółce leśnej wyznaczone jest miejsce na ognisko.

 

kartlewo1  kartlewo2