| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

cieszeniewo1Cieszeniewo jest położone między Sławą i Bierzwnicą, we wschodniej części gminy Świdwin. Jest siedzibą sołectwa o powierzchni 11,3 km2 w skład którego wchodzi jeszcze miejscowość Cieszeniewo Kluczkówko. Charakterystyczne elementy krajobrazu dla tego regionu to równiny sandrowe, leżące w okolicach wsi oraz wzgórza morenowe, kemy i ozy, występujące w południowej części sołectwa. W zachodniej stronie Cieszeniewa dominuje rzeka Rega i lasy rosnąc wzdłuż jej koryta.

 

Historia
Pierwsze wzmianki odnoszące się do Cieszeniewa wskazują na średniowieczne pochodzenie tej miejscowości. W 1782 r. w Cieszeniewie istniały dwa folwarki, młyn wodny i 14 zagród chłopskich i 23 domy. W 1861 r. zbudowano kościół. W 1883 r. utworzono pomocniczy punkt pocztowy. W połowie XIX w. liczba mieszkańców wsi wynosiła już 450. Pod koniec lat 90-tych XIX wieku w Cieszeniewie położono tory kolejowe, łączące Świdwin z Połczynem Zdrojem. Niestety, dziś ta trasa kolejowa jest nieczynna. W czasie wyborów w 1936 r. 258 osób głosowało na Hitlera. Wyzwolenia wsi dokonali żołnierze I AWP 6 marca 1954 r. - w trakcie walk wzięto do niewoli 100 jeńców oraz zarekwirowano znaczne ilości sprzętu. Do 1954 r. Cieszeniewo znajdowało się w powiecie białogardzkim, gmina Brzeżno, od 1954 r. w GRN Sława a od 1962 r. w GRN Bierzwnica. Obecnie stanowi sołectwo gminy Świdwin.

Co warto zobaczyć?
cieszeniewo2W Cieszeniewie znajduje się kilka miejsc godnych uwagi. Jednym z nich jest kamienno-ceglany kościół neoromański zbudowany w 1859r. z dobudowaną w latach 60-tych ubiegłego wieku dzwonnicą. Jednak mało kto wie, że świątynia ta powstała na miejscu znacznie starszego obiektu, wybudowanego w 1499 r. i wyburzonego w połowie XIX w., prawdopodobnie ze względu na zły stan techniczny. W Cieszeniewie znajduje się także cmentarz, pochodzący z przełomu XIX i XX w., założony pierwotnie jako ewangelicki. Cmentarz ten jest wciąż czynny.
Ciekawostkę stanowi zabytek archeologiczny – grodzisko , określane w specjalistycznej literaturze jako stożkowe, wyżynne, pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza i zlokalizowane w zachodniej części sołectwa.
Inną atrakcją Cieszeniewa jest kamienna tablica upamiętniająca walki wojsk polskich, toczone w 1945r., o wyzwolenie Cieszeniewa. Tablica ta wywieszona jest na frontowej ścianie świetlicy wiejskiej. Warto nadmienić, że wieś Cieszeniewo jest jednym z etapów „zielonego” szlaku turystycznego pn. „Kocioł świdwiński”, biegnącego trasą głównych walk I Armii Wojska Polskiego z oddziałami niemieckimi w dniach od 4 do 7 marca 1945r.
Cieszeniewo jest atrakcyjne jeszcze pod jednym względem. Wiąże się to z bliskością Regi. To właśnie tu ma swój początek jeden z piękniejszych i najdłuższych (147 km), nizinnych szlaków kajakowych. Zważywszy na okoliczność, iż dolina Regi jest ważnym pod względem przyrodniczym, korytarzem ekologicznym – jeszcze bardziej zachęca to do bliższego poznania tutejszych terenów.

 

cieszeniewo3  cieszeniewo4