| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Bystrzyna położona jest w północnej części gminy Świdwin. Wchodzi w skład sołectwa oprócz miejscowości Bystrzynka i Dobrowola. Sołectwo Bystrzyna zajmuje powierzchnię zaledwie 8,8 km2 z niewielką liczbą mieszkańców wynoszącą około 100 osób. Cechą charakterystyczną tego sołectwa jest duży procentowy udział wód i lasów w ogólnej powierzchni.

Historia

Obszar sołectwa Bystrzyna był zamieszkiwany przez ludzi już w epoce kamienia. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne na terenie Bystrzyny, pochodzące sprzed kilku tysięcy lat. Stwierdzone zostały również ślady osadnictwa z epoki wczesnego średniowiecza. Miejscowość Bystrzyna ma średniowieczną metrykę. Wiadomo, że w 1341 r. Bystrzyna znajdowała się w granicach terytorialnych Nowej Marchii. W 1370 r. istniał tutaj młyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.

Co warto zobaczyć?

Istotnym atutem Bystrzyny jest położenie w malowniczym terenie, w pobliżu dwóch jezior – Bystrzyna Małego o powierzchni ok. 53 ha i Wielkiego o powierzchni 108 ha. Są to jeziora rynnowe, wytopiskowe. W sołectwie znajduje się użytek ekologiczny „Bystrzno Wielkie”, zajmujący powierzchnię około 52 ha. Jest to torfowisko mszarne, w którym wciąż trwa proces torfotwórczy. Występują tu reliktowe rośliny, stanowiące o unikatowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Wąski pas otaczających lasów tworzy obszar wodochronny. W obrębie użytku zachodzi proces samorzutnej sukcesji roślinnej. W Bystrzynie rośnie dąb szypułkowy o ponad pięciometrowym obwodzie, uznany za pomnik przyrody. Obręb sołectwa wchodzi w skład sieci tzw. „korytarza ekologicznego”, przebiegającego m.in. wzdłuż niektórych fragmentów koryta rzeki Regi.

Atrakcyjny turystycznie obszar Bystrzyny tworzy bardzo dobre warunki do wypoczynku. Jeziora dają możliwość turystycznego zagospodarowania sołectwa. W 2015 r. nad jeziorem Bystrzyno Małe otwarto ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy "Przystań Domina". Właścicielem ośrodka jest ks. Roman Tarniowy, działający wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. Ośrodek oferuje sprzęt wodny i rekreacyjny – rowery oraz gokarty a także zaplecze gastronomiczne dostępne w sezonie letnim. Istnieje możliwość wynajęcia domku letniskowego i organizacji imprez plenerowych. Przy świetlicy wybudowany został plac zabaw, z którego chętnie korzystają mieszkańcy sołectwa i turyści.