Bierzwnica
Sołectwo Bierzwnica należy do największych w gminie Świdwin. Ma powierzchnię ok. 30,6 km². W jego skład wchodzą miejscowości: Bierzwnica, Rycerzewko i Krasna, położone w odległości około 12 km na południowy wschód od Świdwina. Region charakteryzuje się dużą różnorodnością form krajobrazu, wśród których dominują wzgórza morenowe, równiny sandrowe, wytopiska i doliny rzeczne.
Historia
Często zdarza się, że małe miejscowości i osady mają ciekawą historię, atrakcyjne miejsca i obiekty. Bierzwnica - to miejscowość o pochodzeniu średniowiecznym. W 1446 r. część wsi nabył klasztor Kartuzy w Świdwinie. W 1540r. obszar ten przeszedł na własność elektora (posiadłość państwowa). 31 sierpnia 1851r. otwarto szpitalik wiejski z 13 łóżkami, ufundowany przez miejscowego posiadacza ziemskiego - Sophienstifta. W 1916r. rozpoczęła funkcjonowanie Szkoła Wiejska, w której pracowało 2 nauczycieli. W 1925r. wieś liczyła 719 mieszkańców, a w 1936r. - 583. Bierzwnica liczyła 104 gospodarstwa rolne poniżej 10 ha, posiadające 9,3% ziemi rolno-użytkowej i 13 gospodarstw o wielkości 10-15 ha, obejmujące 10,6% ziemi. Do 1954 r. Bierzwnica znajdowała się w gminie Brzeżno, w powiecie białogardzkim a od 1954r. była siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej.
Obecnie w Bierzwnicy funkcjonuje Zespół Szkół, w którym mieści się Szkota Podstawowa i Gimnazjum. Prężnie działa biblioteka wraz z czytelnią. W pobliżu parku pałacowego zlokalizowany jest stadion sportowy.
Co warto zobaczyć?
Bierzwnicę warto zobaczyć głównie ze względu na zabytkowy kościół, dziewiętnastowieczny zespół parkowo-pałacowy oraz pomnik poświęcony walkom z 1945r. o wyzwolenie miejscowości. W kamienno-ceglanym kościele z XIX w., znajdują się szczególnie cenne obiekty - dzwon późnogotycki z 1581r. i barokowy świecznik z końca XVIII w. Park krajobrazowy o powierzchni 12 ha z II połowy XIX w., położony we wschodniej części wsi, tworzy wraz z dziewiętnastowiecznym pałacem zespół parkowo-pałacowy. Na szczególną uwagę zasługuje pałac, na którym mimo śladów upływu czasu i zniszczeń widoczne są oznaki dawnej świetności. W parku o charakterze leśnym rosną wiekowe drzewa - dęby, buki, klony, platany, lipy, wiązy oraz okazały, liczący około 150 lat cyprysik błotny, uznany za pomnik przyrody. Nie jest to jedyne "zabytkowe" drzewo w Bierzwnicy. W tej wsi oraz w odległym o około 5 km Rycerzewku rośnie kilka pięknych dębów szypułkowych - pomników przyrody. Niedaleko Bierzwnicy, w pobliżu wsi Imienko, ma swoje źródła rzeka Rega.
|