| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Bełtno to niewielka miejscowość i zarazem siedziba sołectwa o powierzchni zaledwie 8,4 km2. Liczba mieszkańców wynoszącą około 149 osób. Położone jest w odległości 8 km od Świdwina, dokładnie pośrodku zachodniej części gminy Świdwin. Jest to typowo rolnicze sołectwo, w którym większość powierzchni zajmują użytki rolne.

           

            Historia

Jest to miejscowość o pochodzeniu średniowiecznym. W przeszłości stanowiła majątek rycerski.W 1821 r. uwłaszczenie objęło 5 gospodarzy, którzy za prawo własności oddali połowę użytkowanego gruntu. W 1861 r. wieś liczyła 200 mieszkańców. W 1882r. była tu krochmalnia i cegielnia. Na początku XX w. majątek obszarniczy liczył 625 ha, po I wojnie światowej - 512 ha. Wyzwolenie przyniosły jednostki I AWP 7 marca 1945r. Do 1954r. Bełtno znajdowało się w powiecie białogardzkim, w gminie Lekowo. W 1958r. zostało przyłączone do GRN Rusinowo. Obecnie wieś Bełtno stanowi samodzielnie sołectwo.

 

         Co warto zobaczyć?

 

Bełtno jest interesujące ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu. Charakterystyczne dla tego obszaru są formy polodowcowe: wzgórza morenowe i kemowe oraz wytopiska. Występują tu także kompleksy leśne o siedliskach boru świeżego mieszanego, lasu świeżego i lasu świeżego mieszanego. W zachodniej części wsi, przy szosie biegnącej w kierunku Rusinowa, znajduje się naturalistyczny park. Park pochodzi z II połowy XIX w. i wpisany jest na listę obiektów zabytkowych konserwatora przyrody. Park posiada zachowane elementy takie jak: fragmenty alei dojazdowej, staw położony w części południowo-wschodniej, fragmenty alei kasztanowej, stary sad i ogród. Park i pas o szerokości 30m wokół jego granic objęto ochroną ekologiczną. Przy parku istniał pałac, który niszczał w latach powojennych i został rozebrany pod koniec lat 60-tych ze względu na zły stan techniczny.