Realizacja PO KL w Gminie Świdwin |
poniedziałek, 09 stycznia 2012 12:52 | |||
Realizacja PO KL w Gminie Świdwin
Gmina Świdwin realizuje projekt „RÓWNE SZANSE W EDUKACJI”, wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja projektu odbywa się w roku szkolnym 2011/2012. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich poprzez objęcie programem rozwojowym 135 uczniów Szkół Podstawowych w Gminie Świdwin w bieżącym roku szkolnym. Projekt jest realizowany w szkołach podstawowych w Zespole Szkół w Bierzwnicy oraz Zespole Szkół w Lekowie i obejmuje m.in.:
W zajęciach biorą udział wszyscy uczniowie klas IV-VI Szkół Podstawowych w Zespole Szkół w Bierzwnicy oraz Zespole Szkół w Lekowie. W zajęciach uczestniczą również dzieci niepełnosprawne. Uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne i piśmiennicze. Ponadto uczniowie zamiejscowi mają zapewniony bezpłatny odwóz z zajęć do miejsca zamieszkania.
W ramach projektu szkoły zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt m.in. tablice interaktywne, mikroskopy stereoskopowe, laptopy, mikrofony bezprzewodowe oraz inne pomoce dydaktyczne i podręczniki.
Realizacja projektu „Równe szanse w edukacji” to nie tylko dodatkowe zajęcia, ale również wyjazdy edukacyjne. Od początku realizacji projektu dzieci były już w kinie w Koszalinie i Szczecinie, teatrze Pleciuga w Szczecinie oraz na dwudniowej wycieczce w Gdyni. Relację z tego wyjazdu przygotowała Krystyna B. Sokół: W dniach 3-4 grudnia 2011roku uczniowie klas piątych i szóstych Zespołu Szkół w Lekowie odbyli wycieczkę do Gdyni. Tak atrakcyjny wyjazd dzieci zawdzięczają udziałowi w projekcie „Równe szanse w edukacji”. Luksusowy autokar bez przeszkód dotarł na miejsce, a pobyt w Gdyni uczestnicy rozpoczęli od spaceru po Skwerze Kościuszki. Pod opieką nauczycielek: D. Bywalec, M. Wąsowicz-Piekarskiej i K.B. Sokół, podziwiali zacumowane przy nabrzeżu okręty-muzea, między innymi słynny żaglowiec „Dar Pomorza”. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki było gdańskie oceanarium. Tu nie można się było oprzeć pokusie fotografowania rzadkich okazów ryb, płazów i gadów. Dla niektórych dzieci ekscytującym przeżyciem było dotknięcie żywej ryby.
Drugi dzień pobytu w „mieście z morza” rozpoczął się smacznym śniadaniem w schronisku, gdzie uczniowie spędzili noc. Potem dzieci uczestniczyły w mszy , podczas której zostały pozdrowione przez proboszcza. Punktualnie w południe podniosła się kurtyna w Teatrze Muzycznym i uczestnicy wycieczki przenieśli się w bajkowy świat musicalu „Piękna i Bestia”. Dwie godziny, wypełnione muzyką, śpiewem, tańcem i grą świateł odsłaniającą niezwykłą dekorację, minęły niepostrzeżenie. Po spektaklu syci wrażeń i nieco zmęczeni uczniowie udali się w powrotną drogę do domu.
Opracowała: Bożena Kulikowska Inspektor ds. promocji gminy
Zdjęcia: Marta Jalowska
|
|||
Poprawiony: poniedziałek, 09 stycznia 2012 13:03 |