| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

#SzwajcariaPołczyńska Drukuj Email
czwartek, 25 sierpnia 2022 10:50

 2 Moment podpisywania listu intencyjnego

 

1 W chwilę po podpisaniu listu intencyjnego

Szwajcaria Połczyńska. Pięć gmin tworzy mikroregion, który będzie promował nową markę.

#SzwajcariaPołczyńska

W nową, poważniejszą fazę, wchodzą działania w zakresie budowy Marki Regionalnej „Szwajcaria Połczyńska”. W dniu 23.08.2022 r. po południu pięciu włodarzy gmin oraz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisali w Ratuszu w Złocieńcu list intencyjny w tej sprawie.

Od teraz, oprócz Gminy Połczyn-Zdrój, markę wspólnie budować będą gminy graniczące z nią, na których także rozciąga się obszar Szwajcarii Połczyńskiej. Całość wspierać będzie Marszałek Województwa Pan Olgierd Geblewicz, zaś jego bezpośrednią przedstawicielką jest Wicemarszałek Pani Anna Bańkowska.

List intencyjny dotyczący rozwoju i promocji marki regionalnej „Szwajcaria Połczyńska” podpisała Wicemarszałek Pani Anna Bańkowska oraz Burmistrz Połczyna-Zdroju Pan Sebastian Witek, Burmistrz Złocieńca Pan Krzysztof Zacharzewski, Wójt Gminy Świdwin Pan Kazimierz Lechocki, Zastępca Burmistrza Barwic Pan Robert Zborowski oraz Burmistrz Czaplinka Pan Marcin Naruszewicz.

Strony zadeklarowały wolę współpracy w zakresie promocji i rozwoju „Szwajcarii Połczyńskiej”, rozumianej jako mikroregion znajdujący się na terenie gminy Połczyn-Zdrój, gminy Złocieniec, gminy wiejskiej Świdwin, gminy Barwice i gminy Czaplinek.

Współpraca objąć ma liczne płaszczyzny służące m.in. rozwojowi gospodarczemu, rozwojowi turystyki, kultury i promocji. W szczególności polegać będzie na staraniach o upowszechnianie logo regionu Szwajcarii Połczyńskiej na produktach regionalnych, w tym produktach spożywczych, a także popularyzacji wiedzy o Szwajcarii Połczyńskiej m.in. na stronach internetowych gmin oraz ich wydawnictwach promocyjnych. Mowa była także o tworzeniu wspólnych szlaków turystycznych, imprez, wspieraniu przedsiębiorców, a w przyszłości – nawet certyfikacji dla ubiegających się o korzystanie z logo regionu. Wicemarszałek zgłosiła liczne pomysły marketingowe, w tym ideę umieszczenia atrakcji regionu w aplikacji internetowej.

Szczegółowe działania w zakresie deklarowanej współpracy zostaną określone w odrębnych porozumieniach z każdą z gmin, jednak już teraz ustalono, że każdy z włodarzy otrzyma sublicencję i będzie mógł samodzielnie podejmować decyzje, komu i na jak długo przyzna prawo korzystania z logo Szwajcarii Połczyńskiej.

W trakcie spotkania Burmistrz Złocieńca poinformował o dość sensacyjnym znalezisku, które ujrzało światło dzienne we wrześniu 2016 roku podczas wydobycia tzw. „kapsuły czasu”. Złożono ją w latach 30. XX wieku pod budowę ośrodka Ordensburg nad Krosinem (gm. Złocieniec) w zachowanych fundamentach nieistniejącej już wieży ciśnień. Okazało się, że wewnątrz znajdowały się broszury dotyczące „Szwajcarii Połczyńskiej” i jej poszczególnych miejscowości.

Dlaczego Szwajcaria Połczyńska?