| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie Drukuj Email
środa, 18 maja 2022 07:27

ulotka piaskownice

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie, mając na względzie bezpieczeństwo dzieci korzystających z piaskownic informuje, że wzorem lat ubiegłych będzie kontynuował nadzór nad piaskownicami.

Z sanitarnego punktu widzenia zły stan porządkowy miejsc zabaw może stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci, poprzez glebę (w tym piasek w piaskownicach) mogą szerzyć się choroby zakaźne i pasożytnicze. W związku z powyższym zaleca się wymianę piasku w piaskownicach przed sezonem oraz przynajmniej dwa razy w jego trakcie.

Należy zwrócić uwagę, że systematyczna wymiana piasku w piaskownicach, przy jednoczesnym stosowaniu fizycznych barier chroniących piaskownice przed dostępem zwierząt oraz innymi zagrożeniami mogącymi pogorszyć stan sanitarny piasku, stanowi najskuteczniejszą metodę utrzymywania jego czystości, a tym samym minimalizuje zagrożenia jakie mogą wynikać z jego zanieczyszczenia.

Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie wnosi o kontynuowanie podjętej w latach ubiegłych współpracy mającej na celu wypracowanie właściwych sposobów postępowania, czego efektem będzie zmniejszenie ryzyka chorób odzwierzęcych u dzieci, a także utrzymanie czystości i porządku na nadzorowanym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem placów zabaw.